Ovocníčková párty

vložené 18. 10. 2016 o 15:28

Tak ako vždy v tomto čase, Ovocníčková párty je tu zase...

Jeseň býva vždy plná farieb, chutí dozretého ovocia a vôní zeleniny. Náš školský klub sa už tradične v týchto jesenných dňoch premení  na Zelovoc - plný všakovakého jesenného ovocia a zeleniny, ktoré deti a ich rodičia do našej triedy prinesú.

Na miskách pribudli jablká, hrušky, hrozno, zemiaky, cibuľa, červená repa, tekvice, kukurica, patizóny... Netradičná vôňa triedy privítala žiakov 1.-5. ročníka, ktorí prijali naše pozvanie na výstavu plodov jesene. Do Odkazovača sa nám podpísali a pripísali aj pár slov, ako sa im výstavka páčila a ktoré ovocie a zeleninu majú rady.

Naše dievčatá a chlapci sa zúčastnili tohto jesenného odpoludnia každý vo svojej, vlastnoručne vyrobenej, farebnej čelenke s nakresleným ovocím a zeleninou. Hádali hádanky a názvy plodov, triedili ovocie a zeleninu, rozprávali sme sa o význame vitamínov pre zdravie človeka, zaspievali sme si pesničku o jablku, orechoch, šošovičke, hrášku, fazuľke a spomenuli sme si aj na básničku o hruške. Každý prezradil, aké ovocie a zeleninu má najradšej.  Urobili sme si aj náš súkromný, triedny prieskum, ktoré plody majú  deti naj, naj, najradšej. Vyhralo jablko a mrkvička!

Čo bolo na tanierikoch, to mali naši návštevníci Zelovocu možnosť aj ochutnať. Každý z nich si svojou drevenou špajdličkou mohol napichnúť z pokrájaného a  ponúkaného všeličoho. Zjedla sa aj cibuľka, štipľavá paprička, zemiak, petržlen, kukurica, zeler... Niektoré deti po prvýkrát ochutnali surovú zeleninu. Vyskúšali si svoju schopnosť pomenovať ovocie či zeleninu len podľa chuti so zaviazanými očami. Porozprávali sme sa aj o ich rôznych úpravách a možnostiach  spracovania  a uskladnenia.... Na budúci rok budú mať deti možnosť ochutnať aj džemy, džúsy, šťavy i sušené ovocie, ktorými plánujeme obohatiť  tzv. sortiment nášho Zelovocu.

K vzácnym a vždy veselým návštevníkom nášho Zelovocu patrí už tradične náš pán riaditeľ Mgr. Dušan Černek. Vždy si preňho pripravíme nejakú chuťovú hádanku. Tak ako vždy, uhádol aj tentokrát! Chuť červenej repy, mrkvičky  a jabľčka v šťave, vedel správne pomenovať hneď.

Oceňujeme ochotu a ústretovosť všetkých milých rodičov, ktorí svojou- ako sa hovorí- „troškou do mlyna“ prispeli k úspechu a atraktivite tohto podujatia. Tiež im patrí naše poďakovanie!

Zeleninu, ktorej zásoby prevyšovali konzumáciu detí sme odniesli do školskej jedálne a naše pani kuchárky už určite vedia, ktoré jedlo ňou ochutia. Tohtoročnú „Ovocníčkovú párty“ zažili naši prváčikovia po prvýkrát a odchádzali z nej obohatení o vedomosti,  aké čaro skrývajú v sebe plody jesene v záhradke, na stromoch  i na poli.

o 70 dní 4 hodiny