Mandaly známe-neznáme

vložené 20. 06. 2016 o 22:05

V našom školskom klube pojem „mandala“ už poznáme desať rokov. Sú to vlastne maľovanky najrozmanitejších abstraktných tvarov. Koľko príjemných chvíľ sme v ich spoločnosti prežili!

História vzniku mandál siaha do starovekých kláštorov, v ktorých si mnísi z rôznych prírodných materiálov - kvetov, semienok, listov, konárikov, pierok... vytvárali na zem prekrásne vzory pre radosť a potešenie. Tak, ako je pominuteľný život, tak aj trvácnosť ich pracne vytvorených, farebných útvarov, obrazcov a vzorov - na zemi často po krátkej dobe rozfúkal vietor a zničil dážď.

Pre deti i dospelých sú v súčasnej dobe prístupné moderné mandaly - náročné maľovanky rôznych tvarov a vzorov nájdeme  na internete, ale tiež v prílohách časopisov. Stretávame sa aj s knižným spracovaním množstva týchto zaujímavých obrázkov.

Úlohou mandaly je ponúknuť jej majiteľovi priestor na upokojenie mysle, relaxáciu, rozvoj fantázie, podporu trpezlivosti, presnosti, vkusu, odhodlania, záujmu... Dôležité je mať k dispozícii dobre zastrúhané pastelky, prípadne, čo možno najrôznorodejšiu farebnú škálu fixiek, dostatok času, odhodlanie a cesta k vymaľovaniu predlohy je otvorená!

Žiakov v našom školskom klube v poslednej dobe najviac zaujali kytice netradičných kvetov, zvieratká, srdiečka, motýle. Najväčší úspech však mala sovička! Dievčatá a chlapci sa pri tónoch relaxačnej hudby snažili veľmi pozorne, maximálne presne a precízne, s najväčšou trpezlivosťou a v úplnej tichosti vyfarbovať jej predlohu. Táto práca im počas celého týždňa  trvala niekoľko hodín Vždy hovorím svojim žiakom, že koľko dobrej energie, pokoja a harmónie vložia do svojej mandaly, tak tá im ju neskôr, keď ju budú mať vo svojej blízkosti /pri posteli, na pracovnom stolíku.../, určite niekoľkokrát vráti.

Mandalové maľovanky majú antistresové účinky, sú inšpiratívne pre zábavu i oddych, venujú sa im nielen deti, ale i dospelí. Pri práci s ňou sú dôležité nielen šikovné ruky, dobrá fantázia pri obmene farieb, presnosť, vytrvalosť, ale i dobré oči.  Z krásnych sovičiek, ktoré som deťom zalaminovala pre ich dlhšiu trvácnosť, sme na chodbe školy pripravili malú výstavku a niektoré sa zas stali milým darčekom pre mamičky pri príležitosti Dňa matiek.

Všetky sovičky našich výtvarníkov boli krásne, farebné, no predsa len naj, naj, naj sovičku sa podarilo šikovnými rukami vyčarovať tretiačke Táničke Ondruškovej a prvákovi Daliborkovi Panákovi. Blahoželáme!

Tradícia relaxácie detí pri mandalách v našom školskom klube bude aj naďalej pokračovať. Všetkých predsa vždy zabaví  i  poteší zároveň a určite sa s ňou oplatí kamarátiť!